پایه شمارش یا ضرب آهنگ | Metrnome

به پایه شمارش یا ضرب آهنگ در اصطلاح مترونم (Metrnome) می گویند.

اهمیت تمرین با مترنوم برای هنرجوها و نوازنده سازهای کوبه ای

مبنا شمارش یا این که ضرب موزیک را مترونم (Metrnome) گویند.

مترنوم یاری می‌کند تا نوازنده سرعت و مبنا ضرب موزیک را گم نکند. مترنوم معمولا با صدای تیک تیک معین می گردد.

مترنوم با صدایی که به صورت تروتمیز از خویش ایجاد می نماید به حساب آوردن ریتم را برای ما راحت مینماید. در اولِ تمارین نوازندگی، به کار گیری از مترنوم بسیار به یک پارچه و روان زدن نوازنده یاری خواهد کرد.

همان گونه که میدانیم موسیقی بر دو مبنا اصلی پایدار میباشد، نخستین صدا( زیروبمی) و دوم دوره( ریتم)، براین اساس دقت به عنصر ریتم در موسیقی و آموزش اجرای درست اشکال آن برای هنرجویان نوازندگی از اهمیت بالایی برخوردار‌است.

در زمان ای که هنرجو مشغول آموزش دوره نوازندگی میباشد، یک کدام از راههای خوب برای آموزش احتساب و اجرای ریتم درهنگام نواختن با ساز، اجرای ریتم بوسیله پا یا این که اصطلاحا شیوه\” پا زدن\” است.

البته غلط شایعی که غالبا در اوایل این عصر برای به حساب آوردن ریتم بوسیله طریق پا زدن رخ میدهد، بدینگونه میباشد که هنرجویان در آغاز استارت به نواختن می‌کنند و بعد بر پایه ی روش نواختنشان استارت به پازدن مینمایند و در این‌حالت که دیگر زمان پازدن ها با یکدیگر برابر وجود ندارد و موقعیت دلبخواهی در اجرای ریتم رخ می دهد، یعنی برخی نت ها کوتاه خیس و برخی دیگر بلندتر از نظر وقتی اجرا میشوند.

برای یاری به حل این ایراد میتوانیم از دستگاه مترونم استفاده کنیم. هنرجو درهنگام نواختن با پازدن و به کارگیری هم زمان از مترونم و هماهنگ نمودن ریتم پا با ریتم گزینش گردیده برای مترونم، قادر است ذهن خویش را برای اجرای درست ریتم رشد دهد و مشکلی را که در ابتدا به آن اشاره شد را بتدریج حل کند.

مترونم دستگاه بسیار مفیدی میباشد که به کار گیری از آن امروزه در جهان، عملی بسیار معمول و جا افتاده می‌باشد.
این دستگاه غیر از آنکه ریتم درست و فارغ از غلط و نوسانی را به نوازنده ارائه می نماید، دایره هنگامی و محدوده ضربی هریک از ریتم های متفاوت از کندترین تا سریعترین را، مانند لارگو(Largo)، آداجیو(Adagio)، آلگرو(Allegro)، پرستو(Presto) و غیره را در چنگ نوازنده میگذارد.

تمرین های ریتم خوانی قطعات فارغ از ساز، پا زدن و مترونم تمامی ابزارهایی می باشند که یاری به نوازنده می‌نمایند تا ذهن وی به بضاعت احتساب ظریف ریتم موسیقی برسد و نباید اینگونه تصورداشت که ازهمان روزهای آغازین فراگیری، هنرجو فارغ از امداد گیری از روشهایی از این دست، قدرتمند به اجرای کامل ریتم موسیقی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
بستن
مقایسه